Ohm Yasası Hesabı
Elektriksel hesaplamalarda sıklıkla kullanılan Ohm yasası, elektrik devrelerinde akım, gerilim ve iletken direnci arasındaki ilişkiyi tanılar. Alman fizikçi Georg Simon Ohm tarafından bulunan Ohm yasası elektrik, elektronik ve bilgisayar devre analizinde sıklıkla kullanılmaktadır. 
Direnç: :  Elektrik akımına karşı iletkende gösterilen zorluk derecesi iletken direnci olarak isimlendirilir . SI birim sisteminde birimi ohm (Ω) dur, R ile sembolize edilir.
Elektrik Akımı:   Elektronlar akışı ile oluşan hareketin adıdır. Birim zaman içersinde ileteken üzerinden geçen elektron sayısının matamatiksel ifadesidir. SI sisteminde birimi Amper'dir, I ile sembolize edilir.
Gerilim(Voltaj):  Elektronların iletken içersinde hareket etmesini sağlayan kuvvettir. SI sisteminde birimi Volt'dur, V veya U ile sembolize edilir.

I (Akım:Amper) = V(Gerilim:Volt) / R(Direnc:Ohm).
 

Akım Hesabı (Gerilim ve Direnç Giriniz)

Gerilim(Voltaj)
Direnç(Ω)
  Akım  

Direnç Hesabı (Akım ve Gerilim Giriniz)

Gerilim(Voltaj)
Akım
  Direnç  
Ohm Yasası, basit devreleri çözmek için kullanılabilir. Komple bir devre, kapalı bir çevrimdir. En az bir voltaj kaynağı (dolayısıyla potansiyel enerjinin bir artışını sağlar) ve en azından bir potansiyel düşüş yani potansiyel enerjinin azaldığı bir eleman içerir. Komple bir devrenin etrafındaki voltajların toplamı sıfırdır.  
 Copyright © 2013-2018 ONIKS KONTROL SISTEMLERİ VE MÜHENDİSLİK SAN. TİC. A.Ş, All Rights Reserved Oruç Reis Mahallesi Tekstilkent Sitesi Tekstilkent Caddesi B14 Blok No:10 -V Z16 Esenler Istanbul Turkey Tel. +90 212 438 82 16 Fax.+90 212 438 82 13 info@onxcontrol.com