Paralel Direnç Devresinde Eşdeğer Direnç Hesabı
Elle paralel olarak dirençlerin eşdeğer direncini (REQ) hesaplamak yorucu olabilir. Bu araç, paralel olarak iki veya on direnç olup olmadığına bakılmaksızın eşdeğer direnci hızlı bir şekilde hesaplamanıza yardımcı olması için tasarlanmıştır. Bunu kullanmak için, kaç paralel direnç olduğunu ve her biri için direnç değerini belirtin.
1 R E Q = 1 R 1 + 1 R 2 + 1 R 3 + . . . + 1 R N
Seri olarak bağlanan dirençlerde eşdeğer direnç,  her bir direncin toplamı olan bir dirençe eşdeğerdir. Paralel bağlanan dirençlerde eşdeğer direnç, herbir dirençten daha düşük bir direnç ile sonuçlanır. Mantıken: Bir direnç üzerinde voltaj uygularsanız, belli miktarda akım akar. İlki ile paralel olarak başka bir direnç eklerseniz, esas itibarıyla daha fazla akım akacak yeni bir kanal açmış olursunuz. İkinci direncin ne kadar büyük olursa olsun, güç kaynağından akan toplam akım en azından bir dirençteki akımdan biraz daha yüksek olacaktır. Toplam akım daha yüksekse, toplam direnç daha düşük olmalıdır.
  Direnç Adeti  
  REQ Ω
Paralel iki özdeş direnç olduğunda eşdeğer direnci kolayca hesaplayabilirsiniz: tek dirençin yarısıdır. Bu, belirli bir direnç değerine ihtiyaç duyduğunuzda ve hazır bulunabilecek uygun bir direnç olmadığında kullanışlıdır. Örneğin, bir LED devresinden istenilen parlaklığı elde etmek için yaklaşık 500 Ω'a ihtiyacınız olduğunu biliyorsanız, paralel olarak iki adet 1 kΩ direnç kullanabilirsiniz. Paralel olarak dirençler eklediğinizde tek bir dirençteki akımın değişmediğini aklınızda bulundurun, çünkü paralel dirençler eklemek direnç terminalleri arasındaki voltajı etkilemez. Herhangi bir direnç üzerinden akım değil, güç kaynağı tarafından verilen toplam akım  değişir. 
 
 Copyright © 2013-2019 ONIKS KONTROL SISTEMLERİ VE MÜHENDİSLİK SAN. TİC. A.Ş, All Rights Reserved Girne Mah. Irmaklar Sok. Küçükyalı İş Merkezi. A Blok No:3 Maltepe/İstanbul/Türkiye Tel. +90 216 504 14 42 Fax.+90 216 438 82 13 info@onxcontrol.com .